Folklor

Đakovština obuhvaća područje od 830 km2 prožeto stoljetnom tradicijom. Bogatstvo i potencijal ovog područja ogledalo se u svim aspektima života naših predaka. U selima Đakovštine još je moguće vidjeti tipične kuće s ajnfortom ili gankom (ganjak, potrim, trim).

Starosjedioci Đakovštine su Šokci koji se prepoznaju po karakterističnom govoru, običajima, narodnom ruhu, pjesmi, plesu, glazbi, instrumentima, arhitekturi i načinu života. Popularnost tamburaških sastava pridonijela je održavanju i promicanju tradicionalne glazbe, a običaji i narodno ruho do izražaja dolaze na pozornici.

Nošnje 

Podjelom teritorija u 18. stoljeću na Vojnu krajinu i Građansku Hrvatsku i Slavoniju, nastali su i pojmovi graničarska i paorska nošnja. Graničarska sela imaju tzv. vinkovački tip nošnje gdje su oplećak i krila odvojeni, dok ostala paorska sela imaju rubinu iz jednog dijela. Najprepoznatljiviji ukras narodne nošnje Đakovštine je zlatovez. Djevojke i mlade snaše zlatom su se ukrašavale od glave do pete. Naime, najsvečanije ruho koje su vrijedne ruke stvarale je ujedno i ono najbogatije ukrašeno zlatom.

Običaji 

Život u zadružnim obiteljima obilježio je generacije Šokaca, a odrazio se i u mnogim običajima koji su činili važan dio društvenog života: čijanje perja, komušanje kukuruza, pečenje rakije, svinjokolja i dr. Spajali su radne obveze s druženjem te na taj način prenosili svoje običaje na mlade naraštaje. Danas su tu ulogu, uz pojedince, preuzela kulturno-umjetnička društva.

Manifestacije

KUD-ovi sudjeluju na raznim folklornim manifestacijama u Hrvatskoj i inozemstvu te s ponosom pokazuju svoju bogatu baštinu. Uspješno organiziraju i brojne lokalne folklorne manifestacije: U Budrovci na nedilju bilu, Rubina zlatne jeseni, Kolo na ledini, Lipanjske večeri, Piškorevački sokaci, Kolo na Vrbaku, pokladna jahanja i mnoge druge.

Kulturno-umjetnička društva 

Članovi KUD-ova zaslužni su i za oživljavanje nekih već zaboravljenih običaja, kako što je bio slučaj gorjanskih ljelja koje su 2009. upisane na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Svojim djelovanjem svi članovi nastoje očuvati pjesme, plesove i običaje svoga kraja. Njegujući tradiciju i kulturu čuvaju od zaborava način života svojih predaka.

Grad Đakovo iznimno je ponosno na sva svoja kulturno-umjetnička društva, a posebno na ona koja osim održavanja tradicije i običaja u svom kraju rade i na promociji tih istih običaja u drugim državama Europe i svijeta. Takvo je društvo i KUD „Tena“ čiji su članovi običaje Đakova i Đakovštine do danas prezentirali na većini kontinenata. Kvaliteta koja odlikuje ovo društvo potvrđena je i službeno 2019. godine kada je KUD „Tena“ nagrađeno Certifikatom izvrsnosti kojeg dodjeljuje hrvatska sekcija svjetske folklorne organizacije CIOFF.

SAKUD Đakovštine