Tradicijsko i umjetničko kovanje

Obrti i njihova važnost

Tradicijski i umjetnički obrti najbolji su pokazatelji dugovječnosti i uspješnosti ljudi i naroda koji su zahvaljujući njima godinama živjeli u skladu s prirodom, koristili njezine najbolje resurse i budućim naraštajima ostavljali dobre temelje za budućnost. Smisao je u pristupu, u izvrsnosti i u ponosu obrtnika koji zaista stoji iza svojeg rada. O svemu navedenome od tradicijskih i umjetničkih obrta možemo i moramo puno toga naučiti. Tradicijski su obrti oni za koje je potrebno posebno poznavanje zanatskih vještina i umijeća u obavljanju djelatnosti koje se obavljaju pretežnim udjelom ručnog rada, a koji se tehnikama proizvodnje i rada, namjenom i oblikom oslanjaju na obrasce tradicijske kulture pa u tom smislu mogu simbolizirati lokalni, regionalni ili nacionalni identitet. Umjetnički obrti su pak oni obrti koji se odlikuju proizvodima i uslugama visoke estetske vrijednosti, dizajnom, likovnim i drugim rješenjima uz naglašenu kreativnost i individualnost majstora obrta – umjetnika.

Udruženje obrtnika Đakovo ima mali broj tradicijskih i umjetničkih obrta pa je tako izrazito ponosno na majstorski kovački obrt „Vinković“. Vlasnik obrta Franjo Vinković nakon 20 godina rada u tom zanatu predao je Zahtjev za dobivanje Uvjerenja i polaganje ispita za majstora kovača umjetnika kako bi dobio status tradicijskog i umjetničkog obrtnika i time približio zanimanje kovača mlađim naraštajima. Franjo je jedan od sedam službeno registriranih majstora kovača u Hrvatskoj i jedini u Đakovu. Zanat, koji je naslijedio od svoga ujaka, ima budućnost jer Franjo i njegovi sinovi vrijedno rade na obnovi ograda s obzirom na to da posla uvijek ima. Majstorski kovački obrt „Vinković“ iz Đakova bavi se ponajviše ručnom izradom kovanih elemenata za eksterijer i interijer pa je stoga većina predmeta unikatne izrade. U srcu Slavonije s ponosom se čuva stari tradicijski zanat koji promovira grad Đakovo i šire.

O majstoru Franji

Većinu je alata izradio sam kako bi danas mogao što uspješnije raditi u svojoj radionici. Neki strojevi stariji su od 80 godina, ali stručnim rukovanjem i dalje rade. Osim u Slavoniji, neki od njegovih proizvoda pronašli su vlasnike u Njemačkoj, Kanadi i Australiji. U svojoj kovačnici izrađuje sve što se traži od kovanih rukohvata, ograda, vješalica, svijećnjaka do vaza i ukrasne ornamentike. Međutim, najdraži su mu bili radovi na obnovi prednje kovane ograde između katedrale i biskupijskog dvora za Đakovačku biskupiju i izrada identične kovane ograde tridesetak metara u unutrašnjosti. Time se upisao među majstore i umjetnike koji su radili na ovoj neprocjenjivo vrijednoj građevini. Značajno je istaknuti njegov rad u obrazovanju mladih, budućih obrtnika zbog kojega je imenovan predsjednikom ispitne komisije HOK-a Područne komore Požeško-slavonske županije za polaganje majstorskog ispita za zvanje majstor kovač. Grad Đakovo prepoznaje važnost Franjinog rada te mu uz brojna priznanja i zahvale dodjeljuje Povelju zahvalnosti grada Đakova za osobiti doprinos u očuvanju starih zanata u gradu Đakovu.

Atraktivan i značajan dio turističke ponude grada Đakova

Značaj majstorskog kovačkog obrta „Vinković” za turizam grada ogleda se u mnogočemu. Franjo je stalni sudionik događanja u organizaciji Grada Đakova i Turističke zajednice grada Đakova te je uvijek as iz rukava prilikom predstavljanja destinacije na sajmovima, posebnim prezentacijama i natjecanjima. Franjo je u svojoj radionici do sada ugostio domaće i svjetski poznate novinare i medije iz Kine, Japana, Rusije, Francuske, SAD-a, Njemačke, i dr., a francuski je časopis Le Figaro pisao o Franji u sklopu reportaže o Slavoniji. Turističke grupe pokazuju veliki interes za sudjelovanjem na prezentaciji kovanja na tradicionalan način jer ovakva je ponuda upravo ono što suvremeni turist traži, a to je autohtoni doživljaj. Tijekom snimanja televizijskih reportaža o turizmu destinacije i promotivnih videouradaka, Franjina je kovačnica nezaobilazna postaja iz koje snimatelji i reporteri gotovo uvijek odlaze s priličnim kašnjenjem na drugu lokaciju „teška srca” jer Franjo, osim prikaza svoga vrijednog zanata svima koji ga posjete, nudi obilje smijeha i zanimljivih priča.

Cijeloj je obitelji Vinković dolazak TV ekipe, novinara, agenata i turističkih grupa postao svakodnevnica te rado i aktivno sudjeluju u realizaciji svih projekata. Sretni smo jer možemo Franju preporučiti kolegama u drugim destinacijama koje se bave obnovom zaštićenih kulturnih dobara u području kovačkih radova. U gotovo dvadesetak godina Franjine kovačije, između njegovog čekića i nakovnja u vlastitoj radionici u dvorištu obiteljske kuće u Zvečaju koja odiše dahom kovačnica prošlih vremena, iskovano je mnogo toga pa i ono što prosječan čovjek ne misli da bi jedan tako grub posao mogao iznjedriti, a na Vama je da posjetite Franju i osobno se uvjerite. Svakako treba pohvaliti i istaknuti trenutne poslove: angažman Gradskog muzeja Vinkovci na izradi rimskih mačeva, restauracija ograde oko kapelice sv. Ante u Dalju i angažman Sveučilišta u Rijeci na Patricijskoj gradskoj kući „Moise” na Cresu. Nakon prikaza kovačkog obrta u Đakovu možemo se zapitati po čemu je neka destinacija zanimljiva ili posebna. Odgovor se krije u jedinstvenosti koju pruža, a u Đakovu je to svakako tradicijski i umjetnički obrt „Vinković” koji omogućuje poseban doživljaj potpuno ispunjen iskustvom nekadašnjih vremena i izradu rukotvorina prožetih tradicijom.

FOTO: Marko Međugorac