Iz povijesti
Pokladni običaji na području Grada Đakova i nekadašnje Đakovštine sežu u daleku prošlost. U pokladno vrijeme maskirani bušari obilazili bi kuće i domaćinima izvodili kojekakve dosjetke i pjesme, a za uzvrat bi ih domaćin kuće darivao. Iako se podrijetlo ove tradicije može vezati uz europske antičke, srednjovjekovne ili renesansne običaje, koji imaju izvore u dionizijskim svečanostima i saturnalijama, ali i u kršćanskom predkorizmenom razdoblju, teško je odrediti izvor istih u našim krajevima. Uglavnom se pokladne ili karnevalske običaje pojašnjava simbolikom pobjede nad zimom, nevoljama, oskudicom i svim ostalim nedaćama koje su utjelovljene i uništene u figuri Karnevala.
Đakovački bušari danas
Đakovački bušari nisu samo manifestacija zabavnog tipa, oni su i kulturna manifestacija u kojoj se predstavlja tradicija vezana uz korizmeno vrijeme, običaje, hranu i način življenja te se na taj način čuva od zaborava. U nekoliko dana održavanja okupi se tu oko 3 000 sudionika iz svih krajeva, a program prati petnaestak tisuća ljudi. Manifestacija se sastoji od Pokladnog gastrofesta, Pokladnog jahanja te centralnog događaja Pokladne povorke. Ispred zgrade Gradske uprave održava se ceremonijal preuzimanja vlasti, osniva se Bušarska republika, a gradonačelnik predaje ključeve grada Bušarima. Sve na kraju završava plesom pod maskama.
Najboljima - nagrade!
U okviru Đakovačkih bušara dodjeljuju se nagrade grupama za najbolje u sljedećim kategorijama: dječji vrtić, predškolska skupina, školska skupina, skupina odraslih, najveselija skupina, najoriginalnija muška maska, najoriginalnija ženska maska, najbolja tradicijska maska odrasli i djeca. Ova manifestacija uključuje rituale, običaje, svetkovine i usmenu tradiciju. Ona prenosi povijest zajednice i klasnih razlika, kao i gospodarskih i ekonomskih prilika, a posebnost Đakovačkih bušara očuvanje je i promocija tradicije sudjelovanjem brojnih skupina s tradicijskim maskama i običajima koji su neizostavan dio manifestacije.
Đakovački bušari po broju sudionika i posjetitelja najveći su karneval istočne Hrvatske i član su Hrvatske udruge karnevalskih gradova. Organizatori su ove manifestacije Grad Đakovo i Turistička zajednica Grada Đakova.