Đakovački vezovi danas su dobro poznata i afirmirana manifestacija izvornog narodnog folklora.
Prvi Đakovački vezovi održani su 2. i 3. srpnja 1967. godine kao specifična prigodna turističko - kulturna manifestacija u povodu Međunarodne godine turizma. Inicijator osnivanja Đakovačkih vezova bio je dr. Zvonimir Benčević, a već prva manifestacija doživjela je velik uspjeh u Slavoniji, ali i šire.
Godine 2023. manifestacija Đakovački vezovi proglašena je Turističkim događajem godine - dokaz je to da manifestacija valorizira nematerijalno i materijalno kulturno naslijeđe te tako daje dodatnu vrijednost turističkoj destinaciji, unaprjeđuje doživljaj u turizmu i jača identitet lokalne zajednice i Hrvatske u cjelini. Đakovački vezovi manifestacija su načina života ljudi, prikazuju odnos čovjeka prema čovjeku, prema prirodi i prema zajednici. Vezovi su po domaćinstvu, mjestu održavanja, gastronomiji, glazbi i dobrodošlici, odraz slavonskog čovjeka i Slavonije, ali u svojoj biti oni su hrvatsko kulturno, turističko i nacionalno blago. Oni objedinjuju Hrvatsku i sve generacije stanovnika.
Kako lokacijama, tako i organizacijom, Đakovački vezovi uključuju cijeli grad. Svaki stanovnik Đakova dio je organizacije jer svaki đakovački dom i stanovnik slavi Vezove. Jedinstvenost događanja je ukorijenjenost u život Đakova i svih slavonskih mjesta. Događanje koje slavljem čuva izvornu tradicijsku baštinu Hrvatske, ali joj svakom novom održanom manifestacijom udahnjuje i novi život. Tradicijska kultura Hrvatske sačuvana je upravo održavanjem ovakvih događanja. U današnjem svijetu prepunom kreativnih i suvremenih ideja, Đakovački vezovi zadržali su svoje sudionike i posjetitelje, u jednakom žaru i zanosu za tradiciju i baštinu. Vezovi su jednostavno utkani u svakog stanovnika grada Đakova.
Đakovo, Đakovački vezovi i Đakovčani u zajedništvu čuvaju duh Slavonije, oni su najljepša slika koju ste o Slavoniji ikada zamislili.
Glavni dio manifestacije Đakovački vezovi održava se svake godine prvog vikenda u mjesecu srpnju. Tu se izvodi izvorni folklor prije svega Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema te drugih krajeva Hrvatske i svijeta uz prateće priredbe – otvorenje raznih izložbi, konjičke priredbe te druge kulturne i turističke priredbe.
Svakog ljeta posebno je živo na Đakovačkim vezovima, najvažnijoj smotri hrvatskoga folklornog stvaralaštva koja okuplja na desetke tisuća sudionika.
Održavaju se i razne folklorne priredbe kao što su Mali vezovi, Pučko crkveno pjevanje, Svečano otvorenje, Đakovština u pjesmi i plesu, Gosti u pjesmi i plesu, Svečana povorka ulicama Đakova, Međunarodna smotra folklora, Smotra folklora Hrvatske, Smotra folklora Slavonije i Baranje te program zatvaranja „Slavonijo zemljo plemenita” uz izbor najbolje nošenog narodnog ruha. Izbor djevojke i snaše (izbor momka uvodi se kasnijih godina) u najljepšoj nošnji sastavni je dio Vezova od početka, 1967. godine.
Ljubitelji konjičkog sporta zadovoljstvo nalaze na hipodromu gdje se svake godine održava međunarodno konjičko natjecanje.
Sva događanja na Đakovačkim vezovima predstavljena su u „Reviji Đakovačkih vezova” koja izlazi od 1970. godine.
Od 2018. godine manifestacija ima službenu zemlju partnera te je uspostavljena i mrežna stranica manifestacije www.djakovacki-vezovi.hr
Uz bogatu izdavačku djelatnost do današnjih dana Đakovački vezovi prerasli su u jednu od najvećih manifestacija ovakve vrste u Hrvatskoj.
Đakovo se oduvijek zove i jest „Srce Slavonije”. Grad bogate povijesti, kontinentalnog turizma uz prirodne ljepote srca Slavonije, čarolija gastronomije, zvuka i običaja, što upravo ovom manifestacijom obuhvaćamo, slavimo i čuvamo od zaborava.
Glavna završna tri dana manifestacije su:
4.7.2025. (petak)
21:00 - Svečano otvaranje 59. Đakovačkih vezova - trg J. J. Strossmayera (ispred katedrale sv. Petra)
22:30 - Glazbeni program
5.7.2025. (subota)
18:30 - Međunarodna smotra folklora / Nastup gostujućih skupina - Pozornica u Strossmayerovom parku
22:00 - Glazbeni program
6.7.2025. (nedjelja)
8:30 - Svečana povorka sudionika ulicama Đakova - Od Malog parka do Strossmayerovog parka (folklorne skupine, svatovske zaprege i jahači)
10:30 - Međunarodna smotra folklora - Pozornica u Strossmayerovu parku
11:30 - Smotra folklora Hrvatske - Pozornica u Strossmayerovu parku
17:00 - Smotra folklora Slavonije i Baranje - Pozornica u Strossmayerovu parku
20:00 - „Slavonijo, zemljo plemenita” - Pozornica u Strossmayerovu parku - Izbor za najbolje nošeno narodno ruho (djevojke, snaše, momci i bećari)
23:00 - Glazbeni program